top of page

ARVIOINTI JA PALKITSEMINEN

Pyörre on tanssikatselmus, jossa raati ei sijoita esityksiä paremmuusjärjestykseen. Raadin jäsenet ovat tanssin/esittävien taiteiden ammattilaisia ja he arvioivat teoksen kokonaisuutta, jossa yhdistyvät:
 

  • koreografia

  • liikekieli

  • musiikki

  • puvustus

  • tilankäyttö

  • ilmaisu ja tulkinta

Tapahtuman hengen mukaisesti hyvä ryhmädynamiikka ja ryhmän yhdessä toimiminen on keskiössä ja se on myös arvioinnissa yksi esitysten tärkeä palkitsemisperuste. Arvioinnissa kiinnitetään huomioita myös tanssimaton ja aikarajojen sisällä pysymiseen sekä siihen, että puvustus ja musiikki sopivat ikätasoon ja koreografiaan. Tapahtumassa raadin valitsemille esityksille jaetaan rahastipendejä, lahjakortteja sekä kunniakirjoja. Lisäksi jaetaan Pyörre-kiertopalkinto ryhmälle/pienryhmälle, joka kuvastaa esityksellään parhaiten Pyörteen alkuperäistä henkeä: yhteisöllisyyttä, yhteistyötä, positiivista yhteishenkeä ja/tai oman taiteen esille tuomista.
 

Jokaisesta esityksestä annetaan kattava kirjallinen palaute. Palaute lähetetään ilmoitetun yhteyshenkilön sähköpostiin tapahtuman jälkeen, viimeistään 30.5.2024 mennessä.   

Tapahtumassa palkitut julkaistaan Pyörteen sosiaalisen median kanavissa ja verkkosivuilla tapahtumapäivän päätteeksi.

PALKITUT TEOKSET 2024

Stipendit 

 

Pyörteen kiertopalkinto:

UMC DANCE STUDIOS -Succession / Valtataistelu  - 250 €

14. Showdreamteam - Among us, 200€

7. StepUp kids - Lets go shopping!, 250 €
3. Hip Hop House Crew - Lost - Kadonneet, Stipendi 150€

28. Twill - Pawns of Society, 250 €

30. TP Escape - Escape, 150 €
9. Hip Hop House Kidz - Dreams, 80 €
16. Team Action - Pikku Sirpat, 70 €

8. Team Alegria - Memory of the forgotten children, 100 €

25. StepUp S&P Juniorit - Circus of my dreams, 200 €

28. DCA Dancers - Farewell, mein herr, 200 €

Kunniamaininnat 

3. TR D-Flow - New style

5. pieni ryhmä - lilla gruppen

6. AMDSC - Hyvä, parempi, Paimio

9.Razzmatazz Crew - Club00

1.En Team - Anonyymi

4. Spotlight - Vetääntyä

1. Momentum - Invation

3. DA ShowMovers - This is Me

5. contemp. - Wait for Me

6. ZZ Retro - The old Folks

11. Balancé crew - Fire

12. Team Cadence - Welcome to the White Lotus resort,

13. ManCe - Oubaitori, 

14. Ilmattaret - Arjen Sankarit, 

16. Razzmatazz Classic - We all need some love, 

6. EN Team small group - Piece by piece

7. JC Reality - Forgotten reality

18. KDC Youth Company - CAGE

4. Aada-Sofia Särkkä - Maturing is realising...

6. Miisa Toivonen - I am my own woman 

7. Milla Peltoniemi - Everything everywhere 

10. Jessi Palovaara - I’m always a woman to you 

11. Frida Kujala - Kirje joka ajelehti ohi

4. Dance Actions Kids - The Magic Is In your Eyes - Bug´s Life in Jungle

5. KDCYC 3 - Though they were tiny they were fierce

9. Adeliet - Painovirhe

11. Sirut - We are living for the rhytm

13. TP Junior - Penguin Heist

15. Elodiet - Ligtning sky

16. Tanssintahti TT Kids Kello - Miten meidän käy?

17. TP Minit - Unwanted toys

21. Team Stage - Hattivattien saari

24. Razzmatazz Minikids - Villit vieraat

5. Aava Markova ja Leyla Cokranlar - Won’t stop till we get to the top

7. Doris Pynnönen ja Linnea Lehtinen - Sade tuo ystävän

9. Taika Auvinen ja Saga Helenius - Kolibrit

10. Victoria Raita ja Aava Heinonen - Tuli ja Vesi

13. Ilona Jalonen ja Lilja Ljungqvist - Kaksi karamellia lasketaan kai yhdeksi, jos ne ovat takertuneet toisiinsa

17. Fanni Suhonen ja Miisa Helén - Stand up

16. Iida Harju - Flower of winter

18. Sofia Kivimäki, Hidden behind a mask

2. SSDC Crew - Trapped

8. Fierce Factory - TROUBLEMAKERS!

4. Team K - Climbing the Ladder to Succes

6. Juniårs - Kuulua vai ei?

7. TR Show Juniors - Feeling Fiery

12. Razzmatazz Amaris - Accept who you are

15. Attitude Rain - My Path

21. Indiko 10 - Why did it end?

23. Team Felida - To be seen

26. EK Kielot - How flowers grow

27. Mode Juniors - Hypnosis

31. Jazztanssi jatkotaso - LETS´S PARTY!

3. Street Kids - Välitunti

4. TR UC Minit - My Own Drum

6. Dance Actions Street Kids - Find Your Fire

13. WA street crew - WA street crew goes funky

14. TR UC form kids - So fly!

15. ZZ Kids - Skydiving

6. Hilma Lenkkeri - Hyvä yleisö

10. Louna Manninen - Apex Predator - The Food Chain Royalty

20. Olivia Miettinen - the last tree of life

1. TR Show Kids - Weaving of a black web

5. TT Kids Sastamala - Looking For A Scoop

8. Team Stage PR - Bon appetit

12. Attittude Clouds - Spirits of the fores

14. TR Show Minijuniors - Violetears

15. Ystävät - Love

20. TP Shine - The Beekeepers

5. DCA Loiste - Since You Left

7. DCA Säihkeet - A Little bit of jazz

16. TEAM K, If you want the raimbow, you have to put up with the rain

21. Razzmatazz Junnutiimi - Enjoy your stay!

22. KDC Youth Company 2 - The Web

7. Milla Karonen ja Emmi Surakka - Tuumasta toimeen

21. Alissa Harju ja Saaga Ahvenharju - Breaking the floor

Lahjakorttistipendit: Ballerina & Liikunta

5. Ellen Toivonen - I’ll die on this hill, lahjakortti 30 €

6. Pihla Palkén ja Kerttu Setänen - Tiuhti ja Viuhti, lahjakortti 50 €

20. Hippu Hautala ja Elea Hyvättinen - Hooray!, lahjakortti 50 €

2. Arsi Niskanen - About death,  lahjakortti 40 €

7. Lotta Bergman - Hiekkaan piirretty, lahjakortti 40 €

14. Viivi Mäkelä - Whispers to the wind, lahjakortti 40 €

17. Saaga Ahvenharju - Charm, lahakortti 40 €

25. Alissa Heino - My own Actions, lahjakortti 40 €

13. Kukka Papunen - Swinging in my beats, lahjakortti 20 €

16. Milja Laitila - The Composer´s Voice, lahjakortti 20 €

22. Jolanda Andergård - The Messenger,  lahjakortti 20 €

24. Pihla Palken - Erä-Pihla, lahjakortti 20€

3. Joanna Kiema ja Maya Afriyie - Mestaripiirros, lahjakortti 50 €

8. Aino Arnala ja Alissa Virta - The last question, lahjakortti 50 €

11. Kreeta Vierimaa ja Matilda Onikki - Riitasointuja, lahjakortti 50 €

14. Kerttu Aho ja Emmi Kanerva - Pulse, lahjakortti 50 €

20. Sanni Erlin ja Sofia Kivimäki - Harvest time, lahjakortti 50 €

7. Ellen Toivonen ja Saara Käkönen - All this noise inside, lahjakortti 40 €

9. Tytti Sassi ja Matilda Leppäniemi - The touch of Michelangelo, lahjakortti 40 €

11. Marianne Laakko ja Elisa Saros - Helping you heal, lahjakortti 40 €

Koreografi ja tanssija kunniamaininnat

Koreografi: Saara Kilpinen
Koreografi: Clarissa Mathlin
Koreografi: Mira Aho
Koreografi: Reetta Whalman

 

Tanssija: Minja Matikka

Tanssija: Olivia Pylväinen
Tanssija: Aamos Björninen


Razzmatazz lasten ryhmät - Kaikkien ryhmien kannustamisesta ja tsemppaamisesta yli tanssikoulu rajojen - Kunniakirja

bottom of page