ARVIOINTI JA PALKITSEMINEN

Pyörre on tanssikatselmus, jossa raati ei sijoita esityksiä paremmuusjärjestykseen. Raadin jäsenet ovat tanssin/esittävien taiteiden ammattilaisia ja he arvioivat teoksen kokonaisuutta, jossa yhdistyvät:
 

  • koreografia

  • liikekieli

  • musiikki

  • puvustus

  • tilankäyttö

  • ilmaisu ja tulkinta

Tapahtuman hengen mukaisesti hyvä ryhmädynamiikka ja ryhmän yhdessä toimiminen on keskiössä ja se on myös arvioinnissa yksi esitysten tärkeä palkitsemisperuste. Arvioinnissa kiinnitetään huomioita myös tanssimaton ja aikarajojen sisällä pysymiseen sekä siihen, että puvustus ja musiikki sopivat ikätasoon ja koreografiaan. Tapahtumassa raadin valitsemille esityksille jaetaan rahastipendejä, lahjakortteja sekä kunniakirjoja. Lisäksi jaetaan Pyörre-kiertopalkinto ryhmälle/pienryhmälle, joka kuvastaa esityksellään parhaiten Pyörteen alkuperäistä henkeä: yhteisöllisyyttä, yhteistyötä, positiivista yhteishenkeä ja/tai oman taiteen esille tuomista.
 

Jokaisesta esityksestä annetaan kattava kirjallinen palaute. Palaute lähetetään ilmoitetun yhteyshenkilön sähköpostiin tapahtuman jälkeen, viimeistään 30.6.2022 mennessä.   

Tapahtumassa palkitut julkaistaan Pyörteen sosiaalisen median kanavissa ja verkkosivuilla tapahtumapäivän päätteeksi.

Palkitut teokset Lauantai 29.5.2021

Stipendit 

14. Sanni Aaltonen – Tick of the clock – Ballerinan & Liikunnan lahjakortti 30e
17. Maija Tynkkynen – When my skin grows old -  Ballerinan & Liikunnan lahjakortti 30e

 

10. JujuDance – Levoton mieli / Restless mind – 300e

 

Tanssiva Porvoo - 500e

20. In to the new world  ja 11. Valoja ja Varjoja

 

5. Tampereen Balettiopisto – Voodoo in my blood 500e

Kunniamaininnat 

Show & Disco Nuorten pienryhmät

4. Dance Actions -Escape room

7. Tanssiva Porvoo - In memoriam

8. Nokian tanssiasema - Minä jään

14. Studio de dance – Letters

18. Studio de dance – Table for 7.

22. TR Studio - Mennähän vaan

24. Team green – Forest awekening

 

Show & Disco aikuisten isot ryhmät

2. Tanssikoulu Tankka – Head in the game

7. Tanssikoulu Stage – Love is love is love

8. Tanssikoulu Tankka – Hard boiled swing

 

Street lasten ryhmät

2. Tanssistudio Razzmatazz – Sonic

5. Dance action – Beat busters

 

Nuorten soolot

7. Aino Junttila - Metsän henki

10. Julia Tamminen – The awekened one

15. Taimi Laine – Lost love

19. Paula Krohns – In the deep /Ajatusten syvyyksissä

 

Show&Disco lasten ryhmät

4. Helsingin tanssiopisto – Ohoi!

7. Akaan Tanssistudio Petite Ballerina – Aalloissa

8. Tanssikoulu TR Studio – Groovin` boogie

10. Musiikkiopisto Arkipelag – Lapsen mieli / Child's mind

14. Dancefina Academy - Sinä iltana

16. Jujudance – Kylpypäivä

17. Tanssistudio Razzmatazz – Muistoja Pariisista

Show &Street yli 21v

2. Tanssikoulu Wimma – The broken elevator

Palktitut teokset Sununtai 30.5.2021

Kiertopalkinto ja stipendi – 400€

10. 105 Dance Complex – Man and the hat in Manhattan

Stipendi:

Dancefina Academy – 500€

 14. Perfect Human ja 9. Mad Max

Lahjakorttistipendit: Ballerina & Liikunta

9. Leona Pihkala ja Klara Andersson – Tea time daydreams – 50€

13. Alissa Virta ja Lila Kuoppa – Varikolla – 50€

13. Selma Tienvieri – Tuulen tytär – 25€

18. Iina Rissanen – Detach – 25€

22. Olivia Ahlfors – Rajaton mieli/Escape from reality – 40€

1. Sara-Sofia Niemi ja Siiri Harjunpää – Jäljet kehossa – 50€

7. Jasu Laitinen ja Taika-Tuulia Huotari -  – 50€

14. Werneri Voitila ja Julia Tamminen – 50€

22. Mea Komulainen ja Leena Saarinen – Reminiscene – 100€

Kunniamaininnat:

Lasten Duot:

2. Elviira Alppiranta ja Julia Tolvanen – Iltavillit

4. Kerttu Aho ja Emmi Kanerva – Sinä minussa

6. Helmi Kivimäki ja Matilda Koskela – Villi Länsi

7. Aino Arnala ja Susanna Mönkkönen – Lelukauppa

 

Showtanssi Lasten Soolot

2. Anni Miettinen – Make your own story

7. Nelle Lehtonen – Tale of the Mermaid

10. Jasmin Raivio – Oi niitä aikoja

11. Emilia Leppälä – Looking for a family

15. Emmi Kanerva – Jungle girl

17. Frida Henriksson – Unstoppable

20. Moona Rouvinen – Stage Fright

 

Showtanssi Nuorten Duot

2. Olivia Ahlfors ja Maija Tynkkynen – Fish Trap

9. Camilla Tusa ja Jasmin Liljeroos – Pyyhin kyyneleesi

12. Arttu Honkanen ja Minni Järvelin – Beggin

16. Mandi Kokko ja Stella Mäntyniemi – Trust in between us

20. Aina Kääriäinen ja Heta Immonen – A waiting game

 

Show ja Disco Nuorten isot ryhmät

2. Tanssikoulu Stage – Black as a raven

5. Tanssikoulu DCA – The sea in us

8. Studio De Danse – What we call connection

11. Musiikkiopisto Arkipelag – Ähäkutti

12. Tanssikoulu Tankka – Tumma

15. Musiikkiopisto Arkipelag – Kulovalkea

17. Dance Actions – That´s home that´s us

Show ja Disco Aikuisten pienryhmät

5. 2paDance/Tanssitupa – Pressure

6. Kokkolan liikuntaseura Trioli – Obsessio

2. Askelkollektiivi Indigo – 2030: Catching the last bird of the world

Street Nuorten ja Aikuisten ryhmät

7. Tanssikoulu Wimma – Infected by music

8. Suvi Salmi Dance Company – Better watch out

11. JuJu Dance Kuopio – Hope